Cena stacji zasilania nie mówi nic. Liczy się koszt watogodziny
Zestawienia stacji zasilania układa się według ceny. To najgorsze z możliwych kryteriów, bo ukrywa jedyną liczbę, która ma znaczenie: ile płacisz za jedną watogodzinę.
Podziel cenę przez pojemność dla dwóch dowolnych pozycji z tabeli na dole strony, a zobaczysz rzecz nieoczywistą: droższa stacja bywa tańsza. Najgorszy stosunek ma zwykle pozycja najmniejsza, a nie ta o najniższej cenie na metce — bo obudowa, falownik i elektronika kosztują tyle samo niezależnie od tego, na ile watogodzin się rozłożą.
Konkretnych liczb nie wpisujemy w ten akapit: tabela pochodzi z żywego feedu sklepu i każda liczba wpisana tu ręcznie zestarzałaby się po najbliższym pobraniu cen. Aktualną rozpiętość serwis podaje pod tabelą i przelicza ją przy każdej publikacji.
To nie jest przypadek jednego sklepu. Tak działa cena stacji: obudowa, falownik, elektronika i ekran kosztują tyle samo w małej i w dużej, a rozkładają się na inną liczbę watogodzin.
Ile watogodzin potrzebujesz
Zanim spojrzysz na tabelę, potrzebujesz jednej liczby: ile energii zużywa twoje gospodarstwo na dobę. Bez niej wybierasz między pojemnościami, które nic ci nie mówią.
Kalkulator na stronie głównej liczy to z listy urządzeń, które zaznaczysz. Rząd wielkości, żebyś wiedział, czego się spodziewać:
- Router, telefony, oświetlenie LED — kilkadziesiąt watogodzin na dobę. Do tego stacja nie jest potrzebna; powerbank wystarczy i kosztuje dziesięć razy mniej. Kalkulator powie ci to wprost, jeśli nie zaznaczysz nic więcej.
- Lodówka — około 350 Wh na dobę. To ta pozycja, przez którą stacja zaczyna mieć sens.
- Koncentrator tlenu — około 2800 Wh na dobę. Tu żadna przenośna stacja z tego zestawienia nie wystarczy na trzy doby i trzeba to powiedzieć wprost.
Do policzonej wartości dolicz zapas: producent podaje pojemność ogniw, a nie energię, którą realnie z niej wyjmiesz. Straty falownika i rezerwa dolna to w praktyce kilkanaście procent.
Moc jest ważniejsza od pojemności
Najczęstszy błąd przy zakupie, i najdroższy.
Pojemność mówi, jak długo. Moc mówi, czy w ogóle. Stacja o pojemności 1024 Wh i mocy gniazda 600 W nie uruchomi urządzenia, które pobiera 1500 W — niezależnie od tego, ile ma w baterii.
Gdzie to boli najbardziej: pompa głębinowa w domu jednorodzinnym. Silnik pompy przy starcie pobiera wielokrotność mocy roboczej — prąd rozruchowy bywa trzy–pięć razy wyższy. Stacja dobrana „na moc pompy z tabliczki” nie ruszy jej ani razu. To samo dotyczy lodówki ze sprężarką, wiertarki i każdego silnika.
Dlatego producenci podają dwie liczby: moc ciągłą i moc szczytową (nazywaną „mocą chwilową”, „rozruchową” albo z angielska surge; część sklepów pisze też „moc podnoszenia”). Patrz na obie, a przy silnikach — przede wszystkim na szczytową.
Chemia: LiFePO4 czy nic
Wszystkie stacje w zestawieniu, przy których udało się to ustalić, mają ogniwa LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe). To dobrze i to jest kryterium, na którym nie warto oszczędzać.
Różnica wobec starszej chemii litowo-jonowej: LiFePO4 wytrzymuje kilka razy więcej cykli ładowania, znosi niskie temperatury i jest znacznie bardziej odporna na przegrzanie. Dla sprzętu, który ma leżeć naładowany przez lata i zadziałać raz — to jedyny sensowny wybór.
Osobna uwaga o mrozie: żadna chemia litowa nie ładuje się poniżej zera bez uszkodzenia ogniw. Dobre stacje mają grzałkę i po prostu odmawiają ładowania, gdy jest za zimno. Rozładowywać można — ładować nie. Jeśli planujesz trzymać stację w nieogrzewanym garażu, to jest pytanie do specyfikacji, a nie detal.
Stacja czy generator
Intuicja mówi: generator daje więcej mocy za mniejsze pieniądze. Jest w tym haczyk, ale relacja, na którą się powołujemy, jest słabsza, niż byśmy chcieli — i mówimy o tym wprost.
Pod artykułem DOU o przygotowaniu na blackout czytelnik opisuje swój agregat 1,2 kW: „споживання до 200 ватт, а він все одно генерує мінімум 600 і відповідно спалює бензин”. To komentarz użytkownika, nie pomiar i nie treść samego artykułu (DOU). Traktujemy go jako ilustrację zjawiska, a nie jako liczbę do liczenia.
Samo zjawisko jest realne i wynika z konstrukcji: silnik w typowym agregacie pracuje ze stałą prędkością obrotową niezależnie od obciążenia, więc zużycie paliwa spada przy małym obciążeniu znacznie wolniej niż pobierana moc. Agregat obciążony w kilkunastu procentach pali prawie tyle, co obciążony w połowie.
Sprostowanie z 1 września 2026. Do tego dnia cytowaliśmy stąd jeszcze jedną liczbę — „dziesięć litrów paliwa na naładowanie niewielkiego zapasu”. Autor komentarza napisał coś przeciwnego: spalił „лише 10 літрів бензину того року”, czyli przez cały sezon, i uznał to za mało. Odwróciliśmy sens jego zdania na niekorzyść agregatu, przy okazji polecając droższy sprzęt. Liczba jest usunięta, a notatka zostaje.
Z tego wynika prosty podział:
- Router, telefony, światło, lodówka — stacja. Generator spali paliwo na własną pracę, a do tego nie postawisz go w mieszkaniu i nie uruchomisz w nocy bez konfliktu z sąsiadami.
- Pompa głębinowa, kocioł z podajnikiem, warsztat — generator. Tego stacja nie udźwignie ani mocą, ani pojemnością.
Więcej o generatorze, łącznie z dwiema rzeczami, które przy nim zabijają, piszemy w tekście o domu jednorodzinnym.
Panel słoneczny: co realnie doładuje
Panel dokłada energię, ale znacznie wolniej, niż sugeruje jego moc.
Moc panelu podaje się w warunkach laboratoryjnych: pełne słońce, prostopadle do promieni, chłodno. W polskiej zimie, przy zachmurzeniu i niskim słońcu, realny uzysk to ułamek tej liczby.
Według PVGIS — kalkulatora Komisji Europejskiej — panel 400 W na dachu pod kątem 35° na południe daje w Warszawie w grudniu 0,32 kWh na dobę, a w czerwcu 1,8 kWh. Grudniowy uzysk odpowiada niecałej godzinie pełnego słońca. Swoje miasto, miesiąc i ustawienie panelu policzysz w kalkulatorze uzysku.
Praktyczny wniosek: panel 100 W nie „naładuje stacji w ciągu dnia” w styczniu. Panel jest rozwiązaniem na awarię trwającą tygodniami, a nie na trzy doby — w trzy doby wystarczy naładowana stacja.
Wszystkie dostępne stacje, uszeregowane po cenie za watogodzinę
Poniższa tabela nie jest rankingiem „najlepszych”. Nie mieliśmy tych stacji w rękach i nie testowaliśmy żadnej. Jest w niej jedno kryterium, policzone z ceny i pojemności: ile płacisz za watogodzinę. Kolejność wynika wyłącznie z tej liczby.
Czego tabela nie obejmuje: mocy ciągłej i szczytowej — tych danych sprzedawca nie podaje w sposób, który da się odczytać automatycznie, a wpisywanie ich ręcznie oznaczałoby, że po miesiącu będą nieaktualne. Moc sprawdź w karcie produktu, zanim kupisz. Przy silnikach to ważniejsze niż wszystko powyżej.
Skąd te dane
Ceny i pojemności pochodzą z katalogu sklepu partnerskiego i odświeżają się razem z nim — data przy tabeli mówi, kiedy. Pojemność odczytujemy z nazwy produktu i odrzucamy wartości nieprawdopodobne; jedna pozycja z zestawienia wypadła właśnie z tego powodu.
Nie otrzymujemy prowizji za żadną konkretną stację z tej tabeli bardziej niż za inną — stawka jest ta sama dla całego sklepu, więc kolejność nie ma jak zależeć od naszego zarobku. Zasady opisujemy w Metodyce, a stan partnerstw w Nocie prawnej.
Niektóre linki na tej stronie są linkami partnerskimi. Jeśli kupisz przez nie produkt, otrzymamy prowizję od sprzedawcy — cena dla ciebie się nie zmienia. Kolejność produktów nie zależy od wysokości prowizji; zasady opisujemy w Metodyce.
| Stacja | Pojemność | Cena | Za Wh | Sklep |
|---|---|---|---|---|
| Elite 100 V2 BLUETTI Przenośna stacja zasilania 1024Wh bateria camping-99% RENEW odnowiona | 1024 Wh | 2352,21 zł | 2,30 zł | zobacz w sklepie |
| Stacja zasilania BLUETTI AC180P, bateria 1440 Wh, 2x1800 W | 1440 Wh | 4099,00 zł | 2,85 zł | zobacz w sklepie |
| Stacja zasilania Anker SOLIX C1000X Gen 2, bateria 1024 Wh, 2000 W | 1024 Wh | 3199,00 zł | 3,12 zł | zobacz w sklepie |
| Przenośna stacja zasilania BLUETTI Elite30V2 288Wh kempingu –ODNOWIONA W 99% odnowiona | 288 Wh | 915,94 zł | 3,18 zł | zobacz w sklepie |
| Zestaw stacja zasilania BLUETTI AC180P z panelem solarnym 130 W zestaw | 1440 Wh | 4699,00 zł | 3,26 zł | zobacz w sklepie |
| BLUETTI Stacja zasilania Elite 100 V2 +200W, 1024Wh cichy generator przenośny zestaw | 1024 Wh | 3723,97 zł | 3,64 zł | zobacz w sklepie |
| AC50P 504Wh/700W BLUETTI przenośna stacja zasilania na kemping,off-grid | 504 Wh | 1836,18 zł | 3,64 zł | zobacz w sklepie |
| Stacja zasilania przenośna BLUETTI Premium 30 V2, 320 Wh - 1x600 W (1200 W) | 320 Wh | 1299,00 zł | 4,06 zł | zobacz w sklepie |
| Zestaw stacja zasilania Anker C1000X Gen 2 z bifacjalny panelem solarnym 200 W zestaw | 1024 Wh | 4299,00 zł | 4,20 zł | zobacz w sklepie |
| Elite 100 V2 BLUETTI stacja zasilania + Charger 2, 1024Wh na awarie i śnieżyce zestaw | 1024 Wh | 4416,30 zł | 4,31 zł | zobacz w sklepie |
| Elite 10 przenośna stacja zasilania +100W panel słoneczny do podróży, kempingu zestaw | 128 Wh | 1487,87 zł | 11,62 zł | zobacz w sklepie |
Rozpiętość wśród nowych stacji bez dodatków: od 2,85 zł do 4,06 zł za watogodzinę. Różnice są niewielkie. Najgorzej wypada pozycja o pojemności 320 Wh, najlepiej — 1440 Wh. Z porównania wyłączyliśmy 7 pozycji: sprzęt odnowiony i zestawy z panelem albo ładowarką. Ich cena za watogodzinę nie jest porównywalna — w pierwszym przypadku sprzęt jest używany, w drugim w cenie jest coś jeszcze. Zostają w tabeli, ale z rozpiętości wypadają. Ceny z dnia 2026-09-01; liczby przelicza serwis przy każdej publikacji, nie są wpisywane ręcznie do tekstu.